Küçük Hacet Tırmanışı

Karlı bir Ankara sabahı… Şehirdeki beyaz örtüye bakılırsa bugün yapmayı düşündüğümüz faaliyet oldukça zorlu olacak…

Yola çıkıyoruz; İrfan Güray, Gökhan Koçak ve Hüseyin Sarı ile birlikte günübirlik Ilgaz zirvelerine çıkmayı planlıyoruz.. Aslında Büyük Hacet için plan yapmıştık fakat yoğun kar yağışından dolayı kapanan araç yolu bizi planlarımızda değişiklik yapmaya zorluyor ve Küçük Hacet’e doğru yöneliyoruz.

Ilgaz Dağı Karayolları İstasyonu’ndan yürüyüşümüze başlıyoruz. Öğle saatlerine yakın olmamıza rağmen termometreler -15’i gösteriyor ama hava güneşli. Ilgaz Ovası’na doğru karlı zeminden bata çıka yolumuza devam ediyoruz. Bize eşlik eden köknarlarla birlikte manzara büyüleyici, kara bastıkça çıkan ses bana huzur veriyor. Yavaş yavaş terlemeye başlıyoruz.

İrtifamız arttıkça kar da yükseliyor iz açarak yürümeye devam ediyoruz. Geyik Gediği’ne doğru yavaş yavaş ilerliyoruz. Kar bizi yavaşlattığı için kısa kısa molalar verip yolumuza devam ediyoruz. Yazın yaptığımız yürüyüşler aklıma geliyor, kışın bu rotayı yürümek oldukça zor ama manzara bence kışın çok daha iyi. Sırayla iz açarak ilerliyoruz.

Saat 13:00 sularında Geyik Gediği düzlüğüne ulaşıp kısa bir mola veriyoruz. Yumuşak kar bizi yavaşlattığı için, rüzgar almış, daha sert karlı zemin bulup biraz tempoyu arttırıyoruz. Zaman zaman karın derinliği 1 metreyi buluyor. Fotoğraf çekmeye biraz ara veriyorum. Yolumuz kardan dolayı uzamaya başlıyor.

Ilgaz Dağları köknar ve kayından oluşan zengin orman yapısı ile trekking yapmak için her mevsim oldukça uygun bir bölge. Her yaş için uygun rotaları var. Günübirlik ya da iki gün olarak plan yapılabilir. Büyük Hacet (2587m) ve Küçük Hacet (2546m) tepeleri milli park alanı dışında kalıyor. Bölgede her mevsim birçok dağcılık kulübü temel dağcılık ve kampçılık konusunda katılımcılarına eğitimler veriyor.

Geyik Boğazı’ndan sonra tırmanmaya devam ediyoruz. Sırtlarda kar az ve rüzgardan dolayı zemin çıkışı rahatlatıyor. 16:00 civarı zirveye ulaşıyoruz. Hava oldukça açık hemen hemen bütün bölge görünüyor. Geçtiğimiz senelerde yine bu rotada ilerlemiş fakat hava şartlarından dolayı etrafımızı görememiş, hatta zaman zaman nerede olduğumuzu bile bilememiştik.

Dönüş vakti… Günübirlik geldiğimiz için fazla oyalanmadan hemen dönüşe geçiyoruz. Güneş batmak üzere. Çıkarken bıraktığımız izler bize dönüşte kılavuzluk ediyor. Kafa lambalarını kullanma zamanı geliyor. Saat 20:00 sularında aracımızın yanına ulaşıyoruz. Oldukça yorucu bir etkinlik gerçekleştiriyoruz; herkesin keyfi yerinde…

Lütfen Paylaşın