Hakkımda

” Görme ışıkla başlar, fotoğraf ışıkla çizilir. Işığın peşinde koşmak ayrı bir maceradır aslında. Bu macerayı doğada fotoğraf çekenler çok iyi bilir; kendi başına bir maceranın içinde olmakla bambaşka bir boyutta hissederler kendilerini. Karşınızdaki dağın silüeti, yüceliği, mistikliği fotoğraf makinenizin içinden çıkmış; aslında ruhunuza işlemiştir. Uçsuz bucaksız gökyüzü ve bulutların arasından çakan şimşek kendinizi ifade etme biçimine dönüşmüş bir yansıdır aslında. Amacım bu duygu ile üretilen, doğayla bütünleşen fotoğrafları izleyici ile buluşturup iz bırakmak, kafalarındaki imgeleri görselliğe dökmek, keşke orda olsaydım hissi uyandırmak.… Gözünüz hep o fotoğrafı ararken; zamandan anlar çalmak yaşam biçimine dönüşmüştür artık…”

Mutlu Topaloğlu

1978 yılında Ankara’da doğdum. İletişim Fakültesi mezunuyum. Doğaya olan sevgim fotoğraf çekme tutkusuyla birleşince, üniversite yıllarında fotoğraf çalışmalarına başladım. Fotoğraf sanatına gönül verenler ve bu sanata gönlünü kaptırmaya hazırlananlar ile, fotoğraflarımın bir bölümüne yer verdiğim “Zirvelerdeki Tanık”, “Işığın Peşinde” , “Mükemm50k” ve “Gizli Düşman” adlı kişisel sergilerimde buluştum. Fotoğraflarım, ulusal ve uluslararası birçok dergi kitap ve sunumlarda yayımlandı, pek çok ödüle layık görüldü.
Her baktığımda yüceliğin kutsallığını anlatan, ulaşılamaz görünse de alçakgönüllülüğün simgesi olan dağlara en çok fotoğraf makinesi vizöründen bakmayı, onlardan deklanşöre basarak anılar toplamayı hep çok sevdim. Doğanın güzelliklerine şahitliği ve neden korunması gerektiğini de dağlardan öğrendim. Bu bakış açısıyla, hayattan anları fotoğraf karelerinde konuk etmeye başladım.
Fotoğraf sanatına, bilinmeyeni anlatmak, görünmeyeni göstermek, tanıklık etmek ve belgelemek adına hep amatör ruhla yaklaştım. Vizörden her baktığımda, deklanşöre her bastığımda hep hatırladım: Her fotoğrafın bir öyküsü vardır. Öncesi, sonrası ve ne hissettirdiği…