Hakkımda

” Görme ışıkla başlar, fotoğraf ışıkla çizilir. Işığın peşinde koşmak ayrı bir maceradır aslında. Bu macerayı doğada fotoğraf çekenler çok iyi bilir; kendi başına bir maceranın içinde olmakla bambaşka bir boyutta hissederler kendilerini. Karşınızdaki dağın silüeti, yüceliği, mistikliği fotoğraf makinenizin içinden çıkmış; aslında ruhunuza işlemiştir. Uçsuz bucaksız gökyüzü ve bulutların arasından çakan şimşek kendinizi ifade etme biçimine dönüşmüş bir yansıdır aslında. Amacım bu duygu ile üretilen, doğayla bütünleşen fotoğrafları izleyici ile buluşturup iz bırakmak, kafalarındaki imgeleri görselliğe dökmek, keşke orda olsaydım hissi uyandırmak.… Gözünüz hep o fotoğrafı ararken; zamandan anlar çalmak yaşam biçimine dönüşmüştür artık…”

Mutlu Topaloğlu

1978 yılında Ankara’da doğdu. Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni ve Anadolu Üniversitesi, Görsel İşitsel Teknikler Medya Yapımcılığı – Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nü bitirdi. Doğaya olan tutkusu fotoğrafla birleşince üniversite yıllarında fotoğraf çalışmalarına başladı. Bir dönem Ankara Fotoğraf Sanatı Kurumu’nda genel sekreterlik görevini üstlendi ve dernek bünyesinde gerçekleştirilen çeşitli sergi, sunum ve fotoğraf projelerine katıldı. Çeşitli yarışmalarda sergileme ve ödüllere layık görüldü. Fotoğrafları ulusal ve uluslararası birçok dergi kitap ve sunumlarda yayınlandı, kullanıldı. 2007 yılında ilk kişisel sergisi olan ‘Zirvelerdeki Tanık’ Ankara, KKTC ve memleketi Fatsa’da fotoğraf sevenlerle buluştu. Bu sergi dijital sunum olarak da çeşitli şehirlerde pek çok etkinlikte sunuldu. ‘Işığın Peşinde’ adlı bir diğer kişisel fotoğraf sergisi de Ankara’da fotoğraf severlerin beğenisine sunuldu.

Fotoğraftaki başlıca ilgi alanı dağlar ve doğa olmakla birlikte, iş ve sosyal yaşam içerisinde spor, sağlık ve tanıtım sektörüne yönelik geniş yelpazede fotoğraflar çekmektedir.

Bilinmeyeni anlatmak, görünmeyeni göstermek, tanıklık etmek ve belgelemek adına fotoğraf sanatına hep amatör ruhla baktı.

Topaloğlu halen Hacettepe Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde çalışmaktadır.

Menü